Domy do wynajęcia w lokalizacjach takich jak Kraków, Katowice, czy Warszawa cieszą się coraz to większym zainteresowaniem. Jest to proste i wygodne rozwiązanie. Pamiętaj jednak, że za każdym ogłoszeniem stoi jednak inna osoba, o różnych oczekiwaniach i wymaganiach. Z wynajmem i podpisaniem umowy nie powinieneś się spieszyć, skoro ma to być miejsce, w którym zamieszkasz na wiele miesięcy lub nawet lat.
Jeśli znajdziesz interesujące ogłoszenie z domem do wynajęcia w Krakowie, zapoznaj się z wszystkimi zawartymi w nim informacjami. Zwróć uwagę również na zdjęcia i wyposażenie. Jeśli warunki Ci odpowiadają, skontaktuj się z naszym opiekunem oferty i umów na spotkanie. Nie bój się zadawać pytań. Podczas oględzin nie spiesz się i zwracaj uwagę na każdy szczegół. W przypadku mieszkania sprawa jest nieco prostsza. W domu jednak to Ty będziesz zajmować częścią usterek, które w apartamentowcu obsługuje zarządca. Stan techniczny powinien więc zwrócić Twoją uwagę. Nasz agent pomoże Ci w zwróceniu uwagi na istotne detale i chętnie wyjaśni wszelkie wątpliwości.
Jeśli zdecydujesz się wynająć dom, przed podpisaniem umowy powinieneś dokładnie się z nią zapoznać. Agent nieruchomości prześle Ci na maila nasz wzór umowy, który jest zgodny z obecnymi normami prawnymi. Przeczytaj umowę dokładnie, a jeśli któryś zapis będzie dla Ciebie niezrozumiały — dopytaj o niego. Zadbaj także o to, by w umowie znalazł się wygodny dla Ciebie termin płatności. Jeśli posiadasz jakiekolwiek zwierzęta domowe, poinformuj o tym. Pamiętaj również o różnicy pomiędzy umową na czas określony lub z okresem wypowiedzenia – tych form nie należy łączyć.
Warto również zawrzeć w umowie informację o tym, kto pokrywa ewentualne naprawy, które nie wynikają z nieprawidłowej eksploatacji. Ustawa o ochronie praw lokatorów przewiduje, że koszty mniejszych uszkodzeń pokrywa najemca, ale np. awarie pieca, klimatyzacji czy innych instalacji — wynajmujący. Poza umową znaczenie ma także protokół zdawczo-odbiorczy. Jest on równie ważny dla najemcy, co dla wynajmującego. ”Proszę się nie przejmować, zapamiętam, co było w domu i w jakim stanie” — być może słyszałeś już kiedyś te słowa? Protokół zdawczo-odbiorczy jest podstawową i nie powinieneś z niego rezygnować. W innym wypadku wynajmujący może np. wymagać od Ciebie opłacenia uszkodzeń, które już były na miejscu, gdy wprowadzałeś się do domu. Nasz specjalista przygotuje protokół zdawczo-odbiorczy, spisze liczniki oraz załączy dokumentację zdjęciową stanu nieruchomości.
Kiedy już wynajmiesz dom w Krakowie lub innym mieście, warto zobaczyć okazał Ci rachunki za media z ostatnich miesięcy. Nie będziesz wówczas zaskoczony ich wysokością. Często wynajmujący wymagają również przepisania na siebie liczników prądu – nasz agent chętnie Ci w tym pomoże.
Z właścicielem powinieneś również ustalić możliwość wprowadzania zmian w domu. Dopytaj, czy możesz przemalować ściany, czy też wynieść niektóre meble. Niektórzy wynajmujący mogą ucieszyć się na wieść, że chcesz im pomóc w aranżacji wnętrza, jednak inni mogą zareagować zupełnie odwrotnie. Spora część osób nie życzy sobie żadnych modyfikacji lub zezwala na nie wyłącznie pod warunkiem doprowadzenia domu do początkowego stanu wraz z zakończeniem umowy najmu. Pamiętaj jednak, że jako najemca zawsze masz prawo wprowadzać drobne zmiany w mieszkaniu, przez które rozumie się np. zawieszenie lustra lub półki. Jeśli po montażu pozostaną ślady wynajmujący może żądać po okresie najmu przywrócenia stanu pierwotnego.
Umowę na czas nieokreślony może wypowiedzieć zarówno wynajmujący, jak i najemca. Ustal wraz z właścicielem domu okres wypowiedzenia taki, by był korzystny dla obydwu stron. Zadbaj, by w umowie znalazł się zapis dotyczący tej kwestii. Umowa na czas określony nie posiada okresu wypowiedzenia i nie należy go w niej umieszczać.
Pamiętaj przy tym, że wynajmujący nie może Cię tak po prostu wyrzucić z domu, zwłaszcza z dnia na dzień. Wyjątek może stanowić sytuacja, w której używasz lokalu w sposób sprzeczny z umową o wynajem i dopuszczasz do powstawania szkód w domu lub podnajmujesz go osobom trzecim bez pisemnej zgody. Jeśli przykładowo zalegasz z zapłatą czynszu, wynajmujący może rzeczywiście wypowiedzieć umowę, jednak wyłącznie w przypadku gdy zwlekasz z zapłatą za przynajmniej dwa pełne miesiące. Co więcej, wynajmujący musi Cię również uprzedzić na piśmie o zamiarze wypowiedzenia umowy oraz wyznaczyć dodatkowy termin zapłaty zaległości. Pamiętaj o swoich prawach zarówno przed wynajmem, jak i w trakcie trwania umowy. W razie problemów masz możliwość skorzystania z doradztwa naszego biura nieruchomości, które zajmie się znalezieniem odpowiedniego domu na wynajem, czy sprawdzeniem umowy. W naszej ofercie znajdziesz domy na wynajem w Krakowie, Katowicach oraz w Warszawie.