rozwiń

 
 
 
 
Cena: -
 
 

Wynajem mieszkania  Klauzula informacyjna RODO

  O czym powinieneś pamiętać przy wynajmie mieszkania?

  Choć wynajem mieszkania nie jest tak poważną decyzją, jak jego zakup, również wymaga odpowiedniego przygotowania. Miejsc i sposobów poszukiwania ofert mieszkaniowych jest bardzo dużo. Obecnie większość osób korzysta z internetu – portali ogłoszeniowych, biur nieruchomości oraz grup na Facebooku typu ‘Mieszkania na wynajem w Krakowie’, ‘Wynajem mieszkania Warszawa’. Na co powinieneś zwrócić uwagę, zarówno przy przeglądaniu ogłoszenia, jak i podczas rozmowy z wynajmującym?

   

  Przede wszystkim na podstawowe kwestie, które będą mieć wpływ na Twój komfort i codzienność. Mowa tu m.in. o lokalizacji. Zorientuj się, jak daleko będziesz mieć do pracy, sklepów spożywczych, na rynek, czy też do innych, odwiedzanych przez Ciebie miejsc. Jeśli podróżujesz komunikacją miejską, sprawdź, gdzie jest najbliższy przystanek. Dzięki dobrej komunikacji dużo szybciej dostaniesz się w określoną część miasta. 

   

  Znaczenie ma także ilość pokojów i ich wyposażenie. Interesuje Cię mieszkanie 3-pokojowe w Krakowie na wynajem, one-bedroom, kawalerka na wynajem w Warszawie? Na rynku dostępne są lokale w pełni umeblowane, jak i puste. Warto jednak zapytać naszego pośrednika o możliwość domeblowania wnętrz przez właściciela. Jeśli wynajem mieszkania jest długoterminowy – na przykład na rok lub dłużej – często właściciele nieruchomości zgadzają się na zakup wyposażenia zgodnie z preferencjami najemcy.

  Wynajem mieszkania a budżet

  Określenie budżetu to ważna kwestia w całym procesie poszukiwania odpowiedniego mieszkania na wynajem w Krakowie czy Katowicach. Określ, ile pieniędzy możesz przeznaczyć na wynajem i zwracaj uwagę wyłącznie na ogłoszenia, które mieszczą się w tym zakresie. Nie zapominaj przy tym o kaucji, którą najczęściej wpłaca się wraz z wprowadzeniem do mieszkania. Standardowo jest jednomiesięczny czynsz, jednak w jeśli interesuje Cię luksusowy apartament na wynajem w centrum Warszawy kaucja może być wyższa.

   

  Pamiętaj, że przy wynajmie mieszkania możesz zawsze skorzystać z pomocy pośrednika nieruchomości. Przedstawisz mu swoje oczekiwania oraz możliwości, a pośrednik znajdzie mieszkanie, które spełnia Twoje oczekiwania. Może również w Twoim imieniu wynegocjować nieco więcej niż sam byłbyś w stanie, a dodatkowo zabezpieczy Twoje interesy, zadba o poprawność umowy najmu i sprawdzi stan prawny nieruchomości.

  Pytaj i sprawdzaj

  Jeśli udało Ci się znaleźć atrakcyjne mieszkanie w takim mieście jak Kraków lub Katowice na wynajem, warto zapoznać się z dokładnymi informacjami, które powinny być zawarte w opisie ogłoszenia. O czym mowa? Nie tylko o opłatach, ale także o całym wyposażeniu mieszkania. Są to meble, sprzęty, ale też naczynia, sztućce czy elementy dekoracyjne. Sprawdź stan mebli i sprzętów oraz czystość mieszkania. Wszystkie te elementy powinny zostać zawarte w protokole zdawczo-odbiorczym, który przygotuje nasz agent nieruchomości. Poprawnie przygotowany protokół zabezpieczy Twoje interesy i zapewni zwrot kaucji gdy wynajem mieszkania dobiegnie końca.

   

  Gdy wszystko będzie w porządku, a Ty zdecydujesz się na wynajem mieszkania — przyjdzie czas na podpisanie umowy najmu. To bardzo ważny etap, na którym zobowiązujesz się m.in. do terminowych płatności. Nasz pośrednik nieco wcześniej prześle Ci mailem umowę, abyś mógł się z nią zapoznać. Nie lekceważ tego etapu. Przeczytaj dokładnie każdą stronę, a gdy któryś zapis zwróci Twoją uwagę — poznaj jego znaczenie i dopytaj o to naszego specjalistę. Nie podpisuj umowy, co do której nie jesteś pewien. Jeśli jesteś niezdecydowany i nie masz kogo poprosić o radę, pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z usług biura nieruchomości takiego jak nasze. Agent nieruchomości wszystko Ci wytłumaczy. 

  Czy wynajem mieszkania się opłaca?

  Choć posiadanie własnego mieszkania w Krakowie lub innej miejscowości jest ogromnym komfortem, to również i wynajem posiada mnóstwo zalet. Jest to przede wszystkim szybkie i stosunkowo proste rozwiązanie. Znajdujesz ogłoszenie, kontaktujesz się z pośrednikiem i już w ciągu jednego dnia możesz podpisać umowę. Jest to dobre rozwiązanie dla osób podróżujących. Chcesz wyjechać, zmienić otoczenie, a może nawet i państwo, w którym mieszkasz? W takiej sytuacji najlepsza będzie umowa najmu na czas nieokreślony z krótkim terminem wypowiedzenia. Wypowiedz umowę i podróżuj bez przeszkód.

   

  Pamiętaj, że przy wynajmie mieszkania nie musisz również martwić się o zepsutą pralkę i szwankujące ogrzewanie. To najczęściej właściciel jest odpowiedzialny za naprawy tego typu. Jak sam widzisz, jest to rozwiązanie o wielu atutach!